WaDaDa oraz Tygiel Folk Banda
27 marca 2009 r.
(piątek)
godz. 18.00
sala ZEBRA
Ełckiego Centrum Kultury
bilet: 10 zł
Projekt WA-DA-DA powstał w 1996r. i był kontynuacją zespołu G'RASSTA.
Pierwszy skład WA-DA-DA tworzyli: Ania Patynek, Rafał Maj, Paweł Sitarz, Darek Dąbrowski, Mikołaj Wielecki, no i Dominik Muszyński, który się tym wszystkim zaopiekował. Dużym wydarzeniem dla zespołu były indywidualne warsztaty poprowadzone przez światowej sławy perkaszynistę NIPPI NOYĘ. Po dwóch latach przerwy w 1999r. zespół ponownie rozpoczął swoją działalność, ale już w nowym składzie: Monika Wolańska - (conga, instr. perk.), Miłosz Pękala - (zestaw perkusyjny), Krzysiu Dziura - (bas), Romek Chojnacki - (conga, djembe, instr. perk.), Dominik Muszyński - (conga, zestaw perkusyjny, instr. perk., menager). W lutym 2000r. do WA-DA-DA dołączył Gruzin Gija Beżuaszwili - (vocal, gitara, sax, klarnet, flet), który wprowadził do muzyki zespołu elementy folku gruzińskiego. Od kwietnia 2001r. skład powiększył się o jeszcze jednego przybysza z Gruzji - Zazę Korinteli - (gitara, vocal, ludowe instr. gruzińskie). Zespół wydał materiał muzyczny, pt. "Koncert w Forum Fabricum", który ujrzał światło dzienne w maju tego roku.
Zjawisko WA-DA-DA to nie tylko wspólne muzykowanie, ale również szerzenie kultury bębna (choćby organizowane przez Dominika Muszyńskiego warsztaty bębniarskie czy praca w szkołach i przedszkolach z dziećmi). WA-DA-DA zagrała kilkaset koncertów, głównie w Polsce.
W 2001r. z zespołu odeszli Gruzini, a wraz z nimi "gruzjofolk", natomiast dla zachowania równowagi energetycznej dołączyło dwóch muzyków: Robert Pingwin - (gitara elektr., dudy) i Rafał Maj - (perkaszynista z pierwszego składu WA-DA-DA). Pingwin pozostał w zespole przez cały okres wakacyjny.
Największym osiągnięciem w tym czasie był występ na festiwalu Woodstock, gdzie WA-DA-DA zagrała zarówno na dużej jak i małej scenie. Nie można też pominąć niezapomnianej trasy koncertowej po Czechach. WA-DA-DA zabawiała publikę na scenach w Bohuminie, Ostranie i na festiwalu w Slavonicach.
Jest co powspominać :) Mniej więcej w tym okresie na jakiś czas w zespole zagościł Dominik Mietła wraz ze swoją trąbką. Zimą 2002 na koncercie w "Plus"-ie WA-DA-DA wystąpiła w 7-osobowym składzie: Artur Hulinka, Rafał Jakubski, Paweł Kowalski, Dominik Muszyński, Michał Szulc, Monika Wolańska oraz Wojtek.
Zanim nastąpiła roczna przerwa Dominik wraz z Moniką Wolańską odwalili kawał dobrej roboty dla dzieciaków, pracując w szkole muzycznej "YAMAHA", dając kilkaset koncertów oraz przygotowując serię audycji muzycznych, które wśród najmłodszych cieszyły się ogromnym powodzeniem. Do 2004r. muzycy odpoczywali - od występów, nie od grania :) Każdy z nich realizował w tym czasie swoje plany niekoniecznie związane z muzyką :] Po niemal rocznych wakacjach zespół zagrał w styczniu, a zaraz potem w lutym 2004 roku - w Rzeszowie.
W Mielcu Pojawił się 30kwietnia wraz z THCulture. Ponownie pokazali się w listopadzie i znowu półroczna przerwa na szlifowanie umiejętności, poszukiwanie doskonałego brzmienia i... zbieranie nowej ekipy. Zimą 2004 roku skład zespołu zasilił Piotrek Pomianek, który od kilku lat zgłębia tajniki gry na djembe i conga, tyle ze teraz możemy być tego świadkami :) Kilka tygodni później WA-DA-DA liczyła już 6 osób, a to za sprawą Jacka "Faji" Bartosiewicza, który w zespole obsługuje wszystko za wyjątkiem bębnów. Na koncert w nowym składzie trzeba było czekać az do czerwca 2005 roku, ale ci, którzy tam byli wiedza ze było warto.
Nie wiem kiedy, jeżeli w ogóle "Reaktor sztuki" wypełniła taka energia :) Potem przyszły wakacje i WA-DA-DA pojechała nad morze. Wystąpili w Koszalinie na "Święcie Wody". Dominik miał okazję częściej odwiedzać Bałtyk z racji grania na imprezach organizowanych przez Redsa. Początkiem sierpnia można ich było zobaczyć nad Soliną, a końcem miesiąca na rzeszowskim rynku, gdzie czarowali publikę w ramach Dni Brazylijskich. We wrześniu dostali zaproszenie na Festival Didgeridoo.
Oprócz koncertowania, w ramach warsztatów, udzielili uczestnikom kilku wskazówek jak zapanować nad bębnami :]. Jesienią 2005 roku do zespołu dołączył saksofonista- Władek Wiater, a od lutego 2006r. szeregi WA-DA-DA zasiliła wokalistka Barbara Mikulska. Po raz pierwszy w 7 osobowym składzie pojawili się na comiesięcznym koncertowaniu w Alchemii.
W grudniu do tej knajpy ściągnęli masę ludzi wspierani przez uczestników warsztatów tańca afrykańskiego. Ostatnio można ich było usłyszeć w jazz klubie "Gramofon" i bez obrazy, ale dobrze, ze się pojawili bo nareszcie klienci pubu mogli się zabawić :) Tych, którzy nie zetknęli się jeszcze z muzyką WA-DA-DA zachęcam do przesłuchania numerków pilotowych z ich stronki.
Zespół otwarty na nowe inspiracje poszukuje nowych brzmień, wnikając przy tym w schematy i znaczenia rytmiczno-etniczne.
Ich muzyka jest owocem romansu między afrykańska djembe i kubańskimi congami, który zrodził się na gruncie lubeńskiego folku.
Polecam skosztowanie tego owocu... :]
Wystąpi również zespół
Zespół Tygiel Folk Banda jest efektem fascynacji muzyką folkową, głownie z regionu Półwyspu Bałkańskiego. Grupa wykonuje własne aranżacje tradycyjnych utworów Romskich, Macedońskich, Serbskich, Rumuńskich, Tureckich czy Klezmerskich. Zespół tworzy także autorskie utwory, czerpiąc inspirację z wielu gatunków i stylów muzycznych świata. Tuba, gitara, skrzypce, wiolonczela, akordeon, instrumenty perkusyjne, śpiew, taniec a nade wszystko radość z grania to osobliwy klimat i podróż muzyczna.
sfinansowane zostały ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego





